Haber

DSÖ, personelinin istismar ettiği kadınlara 250 dolar ödedi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) çalışanlarının cinsel istismarına uğrayan kadınlara 250’şer dolar ödediği ortaya çıktı. Ebola salgını sırasında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (DRC) 100’den fazla kadının DSÖ çalışanları ve diğer yetkililer tarafından cinsel istismara uğradığının ortaya çıkmasının ardından bu kişilere para ödendiği belirtildi. Söz konusu ödemenin bazı BM çalışanlarının 1 günlük masrafından az olduğu kaydedildi.

2018-2020 yılları arasındaki Ebola salgını sırasında 100’den fazla Kongolu kadının DSÖ personeli tarafından istismara uğradığı tespit edildi.

EN GENÇ KURBAN 13 YAŞINDA

Dr. Mart ayında Kongo’ya gitti. Gaya Gamhewage’in haberine göre, istismara uğrayan bir kadının ‘özel tıbbi tedavi gerektiren’ bir bebek doğurduğu bildirildi. Bilinen en genç kurbanın ise 13 yaşında olduğu belirtildi.

ÖDEME İÇİN ‘DERS’ ŞARTI

Associated Press’in incelediği raporda, kadınlara yapılan 250 dolarlık ödemenin “bedava verilmediği” belirtildi. Buna göre DSÖ ödemenin yapılabilmesi için bazı koşullar getirmiştir. Cinsel istismara uğrayan kadınların ‘gelir getirici faaliyetlere başlayabilmeleri için eğitim kurslarına katılmaları’ zorunlu kılındı.

‘BİR DÜZİNE KADIN TEKLİFİ REDDETTİ’

Cinsel istismara uğrayan kadınların çoğunun hâlâ tazminat alamadığı bildirildi. Kamuoyuyla paylaşılmayan bir diğer DSÖ raporunda ise mağdurların yaklaşık üçte birinin yerini tespit etmenin ‘imkansız’ olduğu belirtildi. Raporda yaklaşık bir düzine kadının ödeme teklifini reddettiği belirtildi. (DIŞ HABER)

kemahajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu